Svenska Ljuspriset

Svenska Ljuspriset: De nominerade är…

Efter många önskemål har nu den historiska stunden kommit att införa två tävlingsklasser i Svenska Ljuspriset – interiör och exteriör. Totalt 14 projekt har utvalts att tävla i år.

Vill du fortsätta läsa?

Denna artikel är låst för prenumeranter. Genom att bli prenumerant kan du läsa samtliga artiklar från det senaste numret på nätet och får tillgång till ett växande arkiv av tidningens rika material.

Bli prenumerant

Det nya upplägget verkar bidragit till att ovanligt många och fina tävlingsprojekt skickats till tävlingen. Juryn har nu genom det insända materialet valt ut de projekt som får tävla i år och dessa kommer att besökas under våren. Finalisterna utses i slutet av maj och vinnarna koras på Ljusdagen i höst. I samband med prisutdelningen utser juryn också det projekt som går vidare till den nordiska tävlingen Nordic Lighting Design Award.

De nominerade är…

Nominerad: Interiör

Carolina Rediviva, Uppsala

Foto: Jansin & Hammarling

Foto: Jansin & Hammarling

Beställare: Statens fastighetsverk

Belysningsplanerare: Stina Marsh, Bjerking
Uppdragsansvarig arkitekt: Johan Celsing, Johan Celsing arkitektkontor
Inredningsarkitekt: Anna von Schewen
Uppdragsansvarig elkonsult: Håkan Ekroth, Bjerking
Handläggande elkonsult ­belysning: Jan Karlén, Bjerking
Generalentreprenör: SH Bygg
Elentreprenör: ELAK
Belysningsleverantörer: Erco, Flux, Blond, Annell Ljus + Form, Flos, Ifö, Gärsnäs, Selux,
Fox Belysning


Nominerad: Interiör

Centralhallen, Centralstationen, Stockholm

Foto: Kai Piippo

Foto: Kai Piippo

Beställare: Jernhusen, Emma Björk
Ljusdesigner: Kai Piippo,
Karolina Hahn, Andreas Ejhed, Fredrik Winqvist, Light Bureau
Byggnadsantikvarie: Johan Rittsél, AIX Arkitekter
Elkonsult: Dick Högvall, Sten-Ove Malmberg, MSIB
Elentreprenör: Ralf Davidsson, Caverion
Belysningsleverantörer: ­iGuzzini, Lumenpuls, Ledlab, Philips, ETC, Pharos och Lutron


Nominerad: Interiör

Cykelparkeringshus, Göteborg, Gamlestads torg

Foto: Bert Leandersson

Foto: Bert Leandersson

Beställare: Trafikkontoret Göteborg stad
Belysningsplanerare: Anna Hedendahl, Cecilia Svedberg Eklind, Caroline Zima
Arkitekt: Sweco Architects, Pekka Leppänen (ansvarig arkitekt), Malin Landh (handläggande arkitekt), Malin Mirsch (medverkande arkitekt)
Elkonsult: Sweco Systems Tomas Limmert (tekniskt ansvarig EL), Alii Eljishi
Elntreprenör: Appelgrens Elektriska Service Partille AB (underentreprenör till Skanska Sverige AB)
Belysningsleverantörer: Luxlight, Meyer (Fergin), iGuzzini, Color Kinetics (Baca Lighting)


Nominerad: Interiör

Medborgarhuset, Stockholm

Foto: Jansin & Hammarling

Foto: Jansin & Hammarling

Beställare: Fastighetskontoret, Stockholms stad
Ljusdesigner: Tyréns Ljusdesign: Eva Persson, Yousef Tavakoli, Lina Färje, Deike Ladwig
Arkitekt: Nyréns Arkitektkontor
Elkonsult: Tyréns El-Fastighet
Elentreprenör: Nymans Elektriska
Belysningsleverantörer: Annell Ljus + Form, Stockholm Lighting Company, Flux, Erco, iGuzzini, XAL, Zero, Kaia Lighting, Signify, Zumtobel, Ljusdesign Gävle, Örsjö, Moooi, Blond; Helvar


Nominerad: Interiör

Sergelhusets entréer, Stockholm

Foto: Jansin & Hammarling

Foto: Jansin & Hammarling

Beställare: Vasakronan
Belysningsplanerare: Ansvarig ljusdesigner, Ronnie Eckervig Light Bureau (dåvarande arbetsplats Exengo), ljusdesigner, Thérese Abramsson, Exengo
Arkitekt och inredningsarkitekt: Sweco, Equator, Marge Arkitekter och Kanozi
Elkonsult: Peter Bergman, ­Magnus Ohlsson Exengo, Johan Stenlund Electro Engineering
Elentreprenör: K4 Elektriska, Spedab, Assemblin
Belysningsleverantörer: Ateljé Lyktan, XAL, iGuzzini, Led­Linear, Maxel, Swedlite, Stockholm ­Lighting, Rebel Light, Fox Belysning, Osram, Star Trading


Nominerad: Interiör

Söderledskyrkan, Farsta

Foto: White Arkitekter

Foto: White Arkitekter

Beställare: Svenska kyrkan, Farsta församling
Belysningsplanerare: White arkitekter genom Malin Alenius, ansvarig ljusdesigner Clara Fraenkel, uppdragsledare
Antikvarie: Cecilia Pantzar, ­Bjerking (numera Pantzar och Jancke AB) Söderledskyrkans representant, Ola Ragnar
Elkonsult: Nymans elektriska, Niklas Evander
Elentreprenör: Nymans ­elektriska
Belysningsleverantör: Erco


Nominerad: Interiör

Restaurang Tavolo, Göteborg

Foto: Kreativ Teknik

Foto: Kreativ Teknik

Beställare: Götaplatsgruppen
Belysningsplanerare: Kreativ Teknik / OkiDoki Arkitekter
Arkitekt: Kaka Arkitekter / OkiDoki Arkitekter
Inredningsarkitekt: OkiDoki Arkitekter
Elkonsult: Kaba Konsult AB
Elentreprenör: SOEL AB
Belysningsleverantörer: Cardi, iGuzzini, Blond, Mullan Lighting, Tight LED mfl.


Nominerad: Interiör

Östermalmshallen, Stockholm

Foto: Lasse Olsson

Foto: Lasse Olsson

Beställare: Fastighetskontoret, Stockholms stad
Belysningsplanerare: Ljusrum, Jonas Lindahl med team
Arkitekt, inredningsarkitekt: Tengbom, Mark Humphreys med team
lkonsult: Sonny Svenson ­Konsult (numera Afry)
Elentreprenör: K4 Elektriska
Belysningsleverantörer: Erco, Ateljé Lyktan, Delta light, Lightgraphix, Lucifer, ­Reggiani, Luce&light, Wever&Ducré, ­Viabizzuno, Flos, Michael ­Anastassiades, Welight,
Fox Belysning, Concord Sylvania


Nominerad: Exteriör

Cykelparkeringshus, Uppsala

Foto: Felix Gerlach

Foto: Stina Marsh, Bjerking

Beställare: Uppsala parkering (byggnad) och Uppsala Kommun (mark)
Ljusdesigner: Stina Marsh, ­Bjerking
Uppdragsansvarig arkitekt: Cecilia Öberg, Tengbom
Gestaltningsledande arkitekt: Eva Bergqvist Mikkelsen, Tengbom
Elkonsult: Henrik Brandén, ­Ramboll (byggnad) och Johannes Ericsson, Bjerking (mark)
Projektledare: Emil Westin, Ramboll
Generalentreprenör: Bygg­partner i Dalarna (byggnad)
Elentreprenör: Assemblin ­(byggnad) och Vattenfall (mark)
Programmerare: Albin Roslund, Kreativ Teknik (byggnad)
Belysningsleverantörer: Louis Poulsen, Rebel light, Flux, ­Stockholm Lighting CO, Fergin


Nominerad: Exteriör

Hinseberget – Stadsporten till Karlshamn

Foto: Patrik Gunnar Helin, Studio Ketchup

Foto: Patrik Gunnar Helin, Studio Ketchup

Beställare: Karlshamns kommun/projektledare: Marie-Louise Svensson Wickström, Jonas Johansson, Christer Martinsson, Ola Karlsson
Ljusdesigner: WSP Ljusdesign/Vivi Katarina Ruberg Hennig
med team
Uppdragsansvariga: Vivi ­Katarina Ruberg Hennig och Micaela ­Pärsdotter Andersson
El-projektering: WSP Systems/Marcus Hägelmark, Nicklas Berndtsson
Installatör: ELCOM
Programmering: Control-Dept.
Belysningsleverantörer: Erco, Meyer, RCO, Fagerhult, GVA/Rebel, Moramast


Nominerad: Exteriör

Kungsträdgården, Stockholm

Foto: ÅF Infrastructure

Foto: ÅF Infrastructure

Beställare: Stockholms Stad Trafikkontoret
Belysningsplanerare: Kai Piippo, Andreas Ejhed, Deike Ladwig, Lina Färje.
Byggledare: Dan Eriksson, Älvsjö Teknik AB
Elentreprenör: One-Nordic
Belysningsleverantörer: Ateljé Lyktan, Mora mast


Nominerad: Exteriör

Lomma stationsområde, Lomma

Foto: Ulf Celander

Foto: Ulf Celander

Beställare: Lomma Kommun
Belysningsplanerare: Ramboll, Elisabeth Malmsten Laigaard
Landskapsarkitekt: Reinertsen (etapp 1 och 2) Tyréns (etapp 3)
Elkonsult: Ramboll, Lars-Olof Jönsson
El-entreprenör: Kraftringen
Belysningsleverantörer: Ewo Lighting, iGuzzini, Signify, JSB Lighting, LED-linear, BEGA, Lumenpulse


Nominerad: Exteriör

Pylonbelysningen på Öresundsbron, Öresund

Foto: Allan Toft

Foto: Allan Toft

Beställare: Øresundsbro ­Konsortiet
Belysningsplanerare:
Light Bureau
Ljusdesign ansvarig: Frederik Waneck Borello, Light Bureau
Ljusdesignere: Johannes Møjen och Philip Jelvard, Light Bureau
Projektledare: Henrik Rohde Nielsen, Light Bureau 
Elkonsult:  Henrik Rohde Nielsen och Frederik Waneck Borello, Light Bureau
Programmering: Frederik Waneck Borello, Light Bureau
Elentreprenör: Veolia
Belysningsleverantörer: LiteNordic / Martin by Harman


Nominerad: Exteriör

Östermalmshallens fasad, Stockholm

Foto: Kai Piippo

Foto: Ulf Celander

Beställare: Stockholms Stad
Fastighetskontoret
Ljusdesign: Kai Piippo, Daniel Hodierne
Elkonsult: Sonny Svenson, Jens Sthensson – AFRY Electrical Engineering Stockholm
Elentreprenör: K4 Elektriska AB
Belysningsleverantörer: Meyer/Fergin, Aldabra/Annell, Erco, Sill/Tivalux AB, iGuzzini, Lumenpulse/Stockholm Lighting Company, Zumtobel, Ecosense/Stockholm Lighting Company


Sponsorer:

 

 

Tävlingsarrangörer:

Publicerad den 19 mars 2021
Ur Ljuskultur Nummer 2, 2021

För att förbättra användarupplevelsen på denna webbplats använder vi cookies. Här kan du läsa mer om användningen av cookies samt hur vi hanterar personuppgifter.        m

Stäng

Logga in

Glömt lösenordet?

Skapa användare