Icehotel

En skog av is

Alexander Nyberg på Tyréns gjorde ljusdesign och installation i entréhallen till årets Icehotel. Konstnärerna Dawn Detarando och Brian McArthur har skapat en isande vacker skog där trädskulpturer och reliefer bildar en stig från ingången fram till ceremonihallen. Namnet Cathedral grove anspelar på tanken om att skogen har blivit ett slags andligt rum.

Ljussättningen blev en teatralisk version av skogens ljus, en lek med kontraster. Å ena sidan riktat varmt ljus bestående av spotlighter och gobon som skapade mönster längs trädstammarna och stigen. Som solens strålar som strilar ner genom lövverket. Å andra sidan ett kallt ljus som diffuserades genom ispelarna, som himlens blå valv som skymtar som bakgrund till lövverket.

Ljuset bidrar till att skapa en lugn plats där man känner solens värme mitt i ett hotell av is. En plats där man gärna tar sig tid att utforska varje vrå av den fantastiskt detaljerade snökonsten.

Publicerat den 20 februari 2026

För att förbättra användarupplevelsen på denna webbplats använder vi cookies. Här kan du läsa mer om användningen av cookies samt hur vi hanterar personuppgifter.

Stäng

Logga in

Glömt lösenordet?

Skapa användare

Om du är prenumerant på Ljuskultur kan du skapa gratis inloggning till ljuskultur.se här